Co zrobić, żeby podróżowanie z dzieckiem stało się przyjemnością, a może i sposobem na życie?

Wystarczy odrobinę zmienić perspektywę! Wielu rodziców od razu powie: „NIE!”, bo przecież podróżowanie z dzieckiem to dodatkowy stres, związany z pakowaniem, czyli niejako przewidywaniem przyszłości. Bo przecież trzeba to zrobić tak, jakby się miało zdarzyć wszystko najgorsze, a w każdej sytuacji powinniśmy być gotowi i zwarci. Więc w bagażu powinno się znaleźć… wszystko???

… I to wystarczy, by skutecznie odebrać sobie przyjemność z wyjazdu!

Postaramy się jednak przekonać Was, że są ważniejsze rzeczy, niż to, że zapomnicie kremu na ukąszenia przez komary (który kupicie w każdej aptece!) we wspólnym odkrywaniu świata z pociechami.

Przygotowaliśmy listę 5 rzeczy, które przekonają Was, że podróżowanie z dzieckiem to prawdziwa przyjemność.

sailingscanner

1. ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ilu rzeczy nie mielibyśmy okazji przeżyć czy doświadczyć, gdyby nie fakt, że zwiedzamy nowe miejsca w towarzystwie naszych dzieci.

Opieka nad nimi wymusza od nas postawę nieustannej czujności, oczywiste jest bowiem, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie i komforcie dziecka. Jeśli jednak odsuniemy odrobinę na bok tę opiekuńczą postawę, pozwolimy dojść do głosu potrzebom samego dziecka, okaże się, że każde samodzielne dziecko, nawet to najmłodsze, potrafi doskonale zadbać, by nie zrobić sobie krzywdy! Przede wszystkim jednak chce poznać jak najabrdziej i najlepiej świat, który go otacza.

Jeśli tylko podążymy jego szlakiem, dając mu odczuwalne, ale nie narzucające wsparcie, pozwolimy na to, by ono stało się przewodnikiem w nowym miejscu, może się okazać, że znajdziemy się nagle w świecie, który dawno zapomnieliśmy, a który jest bardziej kolorowy i fascynujący, niż ten z folderu biura podróży.

sailingscanner dziecko w wodzie

2. ODPUŚĆ SOBIE

Może nie całkiem, bo musisz przygotować się do podróży. Nie znaczy to jednak, że to ma zamienić Twoje życie w horror, który będzie wyrywał Cię ze snu trzy miesiące przed wyjazdem, bo właśnie śniłeś o stadzie komarów – mutantów, które chciały Was zjeść w środku lata.

Jeśli zapomnisz tego(!) kremu na ukąszenia – kupisz na miejscu. A może się okazać, ze w ogóle nie będzie Ci potrzebny, bo tam nie będzie komarów, o których przecież tyle wszędzie piszą. Pomyśl raczej o tym, co może być Ci trudno zdobyć w miejscu, do którego się wybierasz lub co może okazać się zbyt drogie, by kupować na miejscu.

Naucz się też wychodzić ze strefy przyzwyczajeń i komfortu, by wykorzystać dostępne możliwości, jeśli chodzi o codzienną opiekę i pielęgnację dziecka – zamiast plastikowej wanienki zaopatrz się w niewielki, dmuchany basen, który odpowiednio przygotowany może na przykład służyć doskonale do wieczornej, chłodnej kąpieli w upalne dni.

Czasem taki survivalowy klimat może dać Wam, a szczególnie dziecku, więcej radości, przyjemności oraz wspomnień na całe życie, niż mogliście się spodziewać.

sailingscanner

3. KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ

Przeczytaj kilka wpisów na blogach, forach, w których inni rodzice opowiadają o miejscach na świecie, do których podróżowali z dziećmi. Nie zawężaj swojego research’u do miejsca, do którego aktualnie planujesz podróż.

Bardzo często wpisy z tych samych, odwiedzonych miejsc są podobne do siebie, jeśli chodzi o doświadczenia. Dzięki szerszej perspektywie – zyskasz dodatkowe pomysły na to, jak się zorganizować.

Na podstawie różnych wpisów, spróbuj sporządzić listę rzeczy do spakowania, z której będziesz korzystał już zawsze podczas pakowania, modyfikując ją w zależności od wieku dziecka czy miejsca, do którego planujesz się wybrać oraz własnych, nowych doświadczeń z podróży.

Dzięki temu każda kolejna wyprawa będzie dużo przyjemniejsza i mniej stresująca.

sailingscanner dzieci na basenie

4. SPRAWDŹ MOŻLIWOŚCI

Przygotuj sobie listę miejsc (parki, place zabaw, skwery) czy wydarzeń na miejscu, w których możesz uczestniczyć z dzieckiem.

Ostatecznie nie przywiązuj się do niej jednak za bardzo, bo na miejscu rzeczywistość oczywiście zweryfikuje Wasze plany. Ta lista ma być Twoim wsparciem, na wypadek, gdyby okazało się, że zbyt długie plażowanie czy zaprogramowana wycieczka nie jest jednak tym, co daje Wam radość.

sailingscanner

5. POZWÓL DZIECKU ODKRYWAĆ

Mówiąc wprost – daj mu szansę na integrację z tym, co nowe. Zobaczysz dzięki temu, jak łatwo dzieci adaptują się do okoliczności, w których dorosły często nie wiedziałby, co począć.

W świecie dziecka bariery językowe czy kulturowe nie istnieją. Zatem czerp radość z tego, że możesz obserwować, jak Twoje dziecko odkrywa nowy świat wokół siebie, z jaką pazernością chłonie inność, jak szybko uczy się języka, uspołecznia się w naturalny sposób.

Pozwól mu czuć się swobodnie i swobodnie wchodzić w interakcje z wszystkim, co nowe go otacza.

I działaj!

——————————————————
Zajrzyj tu: Oferta rejsów rodzinnych w Chorwacji.
Napisz do nas: info@sailingscanner.pl